A középiskola valójában az élet iskolája: a kilencvenes évek tinédzserei még ebben a négy évben élték át az első nagy szerelmeket, próbálták ki a cigit, kóstoltak bele a bulikba és az éjszakai életbe, tanulták ki a puskázás mesterségét és az iskolaorvos átverését. Haj, hát erről könyvet lehetne írni. Ehelyett viszont azt gondoltam, összeszedek pár érdekességet a mi négy évünkből, ott, a Damóban. Van, aki velem nosztalgiázik majd, a keresztlányom nyilván elborzad, milyen szabályokkal kellett (volna) együttélnünk (ugyanakkor ugye hálás lesz, amiért ezek ma már többek között nekünk köszönhetően nincsenek... ugye? :), akinek meg kimaradt az életéből a kolesz, hát most belenyalhat kicsit.
A Damó eszement nagy épület volt, pláne, hogy teljesen összeforrt a szomszédos "gépésszel", vagyis szakközépiskolával - aminek mi örültünk, mert ez a tény jelentősen javította a nemek arányát például ebéd közben (merthogy a gépészbe kábé 90%-ban fiúk jártak :). A kollégium földszintjén hatalmas, a gépésszel közös menza, társalgószoba zongorával és műbőr fotelszékekkel (a durva, hogy ezek túlélték az elmúlt húsz évet is: http://users.atw.hu/gepeszkolesz/kep/133.JPG), orvosi szobák, az emeleten tanulószobák, minden nap délután kötelező szilenciummal..., efölött pedig, ha jól emlékszem, hét emeletnyi hálórész következett. A lányok a második emelet után jobbra, a fiúk balra mentek, és a hálórészeket szigorú fal - no meg két éjszakai ügyeletes nevelőtanár - választotta el egymástól.
A csapat, háttérben a II. emelet, az egyetlen "koedukált" szint.
Ezután jobbra a lányok, balra a fiúk...
És az élet ebben a monstrumban? Mondjuk, hogy emlékezetes és tanulságos volt. Kezdem a szaftosabb részekkel. Amint írtam fentebb, a fiú- és lányszinteket fal választotta el egymástól. Az átjárást szigorúan tiltották - de egyébként is csak úgy volt lehetséges átjutni mondjuk a hetedik lányszintről a negyedik fiúszintre, hogy az ember lelopakodott hat emeletet a második szintig, ott átsétált a fiúrészre, és fellopakodott három emeletnyit a kívánt személyhez. Hát nekünk az a kegyelt sors jutott, hogy a másodikon lakhattunk, vagyis az egyetlen olyan szintjén a kollégiumnak, ahol fürge (róka)lábak, surranó kis árnyak pikkpakk az ellenkező neműekhez hiphopolhattak át. Nem mellesleg pontosan tudtuk, hogy szerdánként Teknős (idősebb, teknősformájú férfi nevelőtanár szódásüveg-vastagságú szemüveggel) és V. (a nevét elhallgatom, de magát jól tartó, csinos szőke nevelőtanárnő) voltak ügyeletben. És mivel ők éjszakánként összejártak sakkozni vagy kártyázni, esetleg közösen zoknit mosni, a lépcsők és emeletek őrült forgalmat bonyolítottak le. Nem kell mindjárt egymás megrontására gondolni. Előfordult, hogy a szomszéd szintről a fiúk májusban orgonacsokrokat dobtak be a lányszobákba. Még a miénkbe is, pedig a miénk a 120-as volt, pontosan a tizedik a folyosón. A virágnak akár örülhettünk is volna, nade az orgonáról köztudomású, hogy tele van fülbemászóval. Szóval volt sikongatás rendesen... Pláne, mivel minden este 10 órakor központi villanyoltás volt. Vagyis áramtalanították a szobákat, folyosókat, csak a vizes helyiségekben pislákolt valamennyi fény, hogy az ember bele ne essen félálmában a porceláncsészébe.
Természetesen előfordult, hogy egy-egy pár némi privátszférát kívánt magának, és ilyenkor a rosszalvó szobatársak inkább átköltöztek matracostúl a szomszédos szobákba. Mert mi nagyon megértők voltunk egymással szemben. Pedig emlékszem, a mi szintünkön, vagyis a mi tanulócsoportunkban volt önkéntes hittérítő és az életet meglehetősen nagy kanállal faló hölgyemény is. De összetartottunk, mert volt közös (
Azért bulik is voltak ám a kollégiumban - meg kisebb-nagyobb szerelmek és kalandok is szövődtek a bulikon. Ezek a mulatságok rendszerint fél tizenkettőig tartottak. Két évfolyamtárs volt a DJ egy emelt pulton, hozzájuk lehetett járulni az Edda Éjjel érkezem-ért, ha össze akartunk borulni, vagy hogy Takács Tamás lépjen pocsolyába, hadd pogózzunk egy kicsit. Ha pedig másnap szívesen kihagytunk volna egy-két órát, akkor irány a kollégium orvosi rendelője. Nem hiszem, hogy nagy titkot árulok el, nem voltunk (mindig) angyalok - és torokgyulladásunk sem volt olyan sűrűn, mint ahányszor betegszobára kerültünk emiatt. A titkos recept: tíz perc kiabálás egy párnába, hadd pirosodjon a torok, aztán az orvosiban kiülni a váróterembe a hőmérővel, és feldörzsölni azt a farmernacin. A tünetek máris adottak.
Az igazi nehézséget csak a kimenő okozta. A kollégiumból ugyanis iskolaidő után vagy hétköznap 1-2 napokra csak külön engedéllyel lehetett eltávozni. Délután 4-től tehát csak az hagyhatta el a kollégium területét, akinek volt kimenője mondjuk rendszeres röplabdaedzés (pipa) vagy biológia-szakkör (ez is pipa) miatt, esetleg a szülei kikérőt írtak. Négy óra után még a sarki boltba sem ugorhattunk ki, ha esetleg az ebéd nem volt elég kiadós. Márpedig ez nem volt ritka. A kollégiumok híresek az átlátszó szelet párizsikről, a miénk meg arról, hogy egy héten többször volt krumplis tészta, csak néha gránátos kockának hívták... Na ilyenkor fosztogattuk a sarki közértet, és költöttük a zsebpénzünket (úgy emlékszem, nekem kétszáz forint volt egy hétre) félliteres ananászos joghurtra.
Azért negyedikben már a kimenőt is megoldottuk, meg is lett a következménye... De erről majd egyszer máskor mesélek. Elég legyen most annyi, hogy azért a magunk módján nagyon szerettük mi a Damót, a nagy sportversenyeken felállva, dagadó mellkassal skandáltuk, hogy "Éja-éja-ó, hajrá, Damó!" meg "Utcára nyílik a kocsmaajtó, kihallatszik belőle, hogy: hajrá, Damó!" Ó és ezúton is elnézést kérek Kata nénitől, akinek egyszer Mikulásra viccből tulirózsaszín és pipacsvörös harisnyát vettünk, mert sajnos utána fel kellett vennie (bár nem biztos, hogy ezt ő bánta). És bocsánatot kérek Kati nénitől is, akinek többször zavartuk meg éjszakai ügyeleti nyugalmát a vihogásunkkal - és akit azon a bizonyos extra kimenős éjszakánkon, negyedikben is kénytelenek voltunk felébreszteni, mert a kaposvári vasútállomást nem találtuk megfelelő hálóhelynek négy tizennyolc éves lány számára... Na de akkor erről máskor.
A "Repül a bálna" is ment sportnapokon. Amikor az első komolyabb kapcsolatom volt, akkor a TIT-hez jártam német tanfolyamra, elméletileg....már nem is emlékszem, hogy szereztem meg azt az állandó kimenőt, nagyon rafkósak voltunk. Emlékszel, amikor a Madonna Vouge számára táncoltunk villanyoltás után az ételmelegítőben?
VálaszTörlésA kajáldából nekem azok a büdös műanyag poharak maradtak meg, de utáltam.
Tudod még mit szerettem, a pinpongozást!!!!!!!!
Uh, tényleg, a Republic is kelendő volt :) A pingpongozás megvan, mindig vagy huszan forgóztunk egy szem asztal körül... :D És volt egy valaki, talán Gyulának hívták, nem volt egy kedves srác, és nagy dicsőség volt kiütni pingpongból, emlékszem.
TörlésNem voltam ott, de az osztálytablós képek mindig mosolyt csalnak az arcomra :)
VálaszTörlés:))) csak amíg valaki fel nem szólít, hogy takarjam ki :)
Törlés